Teraz sa oplatí predávať

Teraz sa oplatí predávať

Kúpili ste pred rokmi, pred časom, nehnuteľnosť ako investíciu (uložené peniaze)? Je jedno, či je to byt, dom alebo pozemok. Práve tento rok je ten najväčší vrchol cien nehnuteľností, teda najlepší čas najväčšieho zisku! Neváhajte sa so mnou poradiť! Prečo?

PRIEMERNÁ CENA BÝVANIA ZAOSTÁVA ZA HISTORICKÝM MAXIMOM UŽ LEN O 55 €

Historicky najvyššia úroveň priemernej ceny bývania je opäť viac na dosah. Podľa NBS chýba k vyrovnaniu rekordu už len 55 €, čo by sa vzhľadom na optimistické predpovede mohlo podariť ešte tento rok.

Priemerná cena bývania za m² je každý štvrťrok vyššia o niekoľko eur. K medzikvartálnemu rastu došlo aj v úvode tohto roka, kedy sa jej hodnota opäť priblížila k historickému maximu. Vyplýva to z najnovších štatistík NBS, ktorých výsledky potvrdili trend zdražovania bývania aj v prvom tohtoročnom kvartáli.

Doterajší rekord neprekonaný od roku 2008

Na prekonanie rekordu sa čaká už 11 rokov. Práve v roku 2008 bola zaznamenaná doposiaľ najvyššia hodnota priemernej ceny bývania za m².Udialo sa tak tesne pred prepuknutím krízy a jej dôsledkov, ktoré poslali ceny slovenských bytov a domov na dno.Historické maximum sa tak naďalej drží na úrovni 1549 €.

Priemerná cena atakuje hranicu 1500 € za m²

Nechýbalo veľa a hranica 1500 € za m², ktorá je považovaná za tú, ktorej dosiahnutím budú položené základy nového rekordu, by bola prekonaná hneď na úvod tohto roka. Zatiaľ sa tak ale nestalo, pretože podľa štatistík NBS priemerná cena poskočila medzikvartálne o 31 € na konečných 1494 €.  Za rekordom tak zaostáva o spomínaných 55 €.

Kým celková priemerná cena v SR si na prekonanie rekordu z roku 2008 počká, v 5 krajoch sa to už podarilo. Celoslovenský ukazovateľ však od toho tiež nie je ďaleko a podľa prognóz analytikov, ktorí  predpovedajú pokračovanie zdražovania aj v nasledujúcich mesiacoch, by sa to malo podariť najneskôr do konca roka. 

text: Róbert Bosák, zdroj: www.tasr.sk